TARİHÇEMİZ

Tarihçe

TARİHÇE

Balpınar Gîrêsirâ
Batman çayı kenarında,düm düzlük bir ovada kurulan, geçmişi on bin yıla dayanan bir Beldemizdir. 
Daha önceleri Osmanlı döneminde Diyarbakır'a bağlı Elmedina kazası sınırları içinde yer almaktaydı. 
Batman ovası içinde yer alan Balpınar Giresira Beldesi, şuan mezarlık olarak kullanılan tepe neolitik dönemden kalma bir höyük olup, en az on bin yıllık bir arkeolojik yerleşkedir. Balpınar tarım ve su medeniyitei arasında ciddi bir yaşam alanıdır. Bir tarafta Dicle nehri ve Batman çayı arasında Raman dağları, Savur ve Kîra dağlarının üçgeninde bir tarım, doğa ve tarihi yerleşkedir. Tarihte Gîr tepe demek. Giresira sarmısak anlamında kullanılmış. Millattan önce bu bölgede Sarmısak ve Mercimeğin ilk filizlendiği yerlerden biri olan bu bereketli alan şarkılara ve klamlara da konu olmuştur.
 Özellikle Giresira bi niske ve Giresira bi sire şarkısıyla dünyada ün kazanan bu şirin beldemiz 200 yıl önce yaşanan bir aşk hikayesi olan Seyro ile Meyro sevdasının yaşandığı yerdir. 
Müslüman olan Meyro ile Köyün beği olan Ermeni genç Seyro genç yaşta bir birlerine aşık olurlar. O dönemde Kürt, Türkmen, Ermeni  ve Ezidi vatandaşların iç, içe yaşadıkları bir kültür mozaiği olan Balpınar Gresire bu aşk hikayesi ile ün yapmıştır. 
Seyro'nun babası köyün beği olduğundan, Müslüman çobanın kızı Meyro ise güzelliği ile dillere destan biriydi.
 İki sevdalı gencin aşkı tüm çevreye yayılınca Seyro babasını ikna ederek kızı istemeye koyuldu. Fakat Meyro müslüman olduğu için bölgenin müslüman illeri gelenleri bu aşka sıcak bakmazlar. Gel zaman git zaman  Kilise, cami, alim, papazlar çare bulmaya çalışırlar. Sonunda Seyro Müslüman olmayı kabul edip Meyro aşkına inancından vaz geçip sevdasına kavuşmanın sevincini yaşar. İşte günümüze kadar gelen bu Giresira Bi sira şarkısı bu iki gencin sevdasına yakılmış. Seyro Gir tepe dediğimz yerde sürekli Meyro'yu mercimek ve Sarmısak toplamaya çıktığında buradan izlerdi. Bu şarkıyıda ilk kez besteleyen Ünlü sanatçı Meyrem Xan Irak bağdat radyosunda yüz yıl önce okumuştur. 
Balpınar Beldemizi en fazla üne kavuşturan bu şarkıyı en son ünlü sanatçı Mem Ararat yorumlayarak milyonlaraca kişi tarafından beğenilerek dinlenmiştir. 
Batman merkez Balpınar Beldemiz, Tarım, hayvancılık, seracılık ve Balıkçılık en önemli gelir kaynağıdır. 
İlk Belediye Başkanı ise günümüzde de görevini sürdüren Hüseyin Geylan'i ile hizmet ve yatırım noktasında örnek bir belediyecilik faaliyetlerini sürdürmektedir.